Kibernetinės erdvės saugumo užtikrinimas
Kibernetinė erdvė ir jos saugumas
Kibernetinė erdvė suteikia daug galimybių visuomenei: ji sujungia žmones iš viso pasaulio, skatina žodžio laisvę, užtikrina informacijos sklaidą, gerina švietimo prieinamumą ir paslaugų tiekimą.
Tačiau, norint išlaikyti šiuos privalumus, būtinas patikimas kibernetinis saugumas, kuris priklauso ne tik nuo valstybės, bet ir nuo jos piliečių atsakingo elgesio. Jei saugumo užtikrinti nepavyksta, valstybė gali nesugebėti teikti svarbiausių paslaugų, tapti priklausoma nuo kitų šalių ar organizacijų, o visuomenė gali susiskaldyti net ir be tiesioginio priešiškų jėgų įsikišimo.
Atakos prieš valstybės veiklą
Daugelis svarbių valstybės paslaugų, tokių kaip elektros, vandens ar dujų tiekimas, yra valdomos skaitmeninėmis sistemomis. Todėl įsilaužimas į kibernetinę erdvę gali sutrikdyti šių paslaugų teikimą. Atakos prieš tiekimo grandines sukelia domino efektą: vienas sistemos pažeidimas gali neigiamai paveikti gyventojų kasdienį gyvenimą, sutrikdyti ekonomiką, jos vystymąsi ir apsunkinti institucijų darbą.
Melagienos
Priešiškos valstybės ir organizacijos tikslingai platina klaidinančią informaciją. Tokia melaginga informacija gali sukelti visuomenės sumaištį, mažinti pasitikėjimą demokratinėmis institucijomis ir skatinti žmonių radikalėjimą, taip pat formuoti palankesnį požiūrį į priešiškus veikėjus.
Pasitelkiant pažangiąsias technologijas sukuriamos netikros naujienos, nuotraukos ar vaizdo įrašai atrodo itin tikroviški, todėl svarbu išlikti budriems gaunant informaciją internete.
Pasidomėkite, ar naujiena, apie kurią sužinojote, aprašoma ir kituose šaltiniuose, ir įvertinkite, ar naujienų portalas, kuriame domitės žiniomis, yra patikimas. Įvertinti šaltinio patikimumą galima 3 žingsnių analize: nustatyti šaltinį – kas skelbia informaciją, kokia yra skleidėjo kompetencija, kaip finansuojami tyrimai ir kas dalijasi šio šaltinio turiniu. Tuomet įvertinkite turinį – ar retorika yra emocionali, ar yra nurodomi pirminiai šaltiniai cituojant duomenis, ar pateikiama vaizdo medžiaga yra iš aptariamo įvykio vietos. Galiausiai, reikia atsižvelgti į kontekstą – kokiu metu ir kas dalijosi istorija, ar ji susijusi su dabartiniais įvykiais. Peržvelgus šaltinį šiais būdais, tačiau vis dar neįsitikinus, ar šaltinis ir jo skelbiama informacija yra patikimi, galima patikrinti naujienlaiškio bendradarbiavimą su tarptautiniais faktų tikrinimo tinklais.
Skaitmeninis raštingumas
Siekiant sukurti atsparią visuomenę, būtina skatinti skaitmeninį raštingumą. Švietimas technologijų srityje padeda piliečiams geriau apsisaugoti nuo kibernetinių atakų, sumažina duomenų vagystės, turto praradimo ir melagingos informacijos sklaidos riziką. Todėl svarbu mokytis, kaip saugiai naudotis kibernetine erdve. Štai keletas patarimų, kurie padės išvengti galimų nuostolių:
· 81 proc. kibernetinių atakų įvyksta dėl lengvai įveikiamų slaptažodžių. Todėl naudokite slaptažodžius be angliškų žodžių, bent 14 simbolių ilgio ir nepamirškite jų periodiškai keisti. Slaptažodžiai turi skirtis kiekvienoje paskyroje, taip vienos paskyros nulaužimo atveju išvengsite rizikos kitose paskyrose.
· Nepamirškite užrakinti savo įrenginių, kai juos paliekate. Jums nežinant, jais gali pasinaudoti piktadariai ir lengvai surinkti svarbią informaciją.
· Būkite budrūs naudodami viešąjį internetą „Wi-Fi“. Viešasis internetas gali tapti įsilaužėlių įrankiu, tad, naudodamiesi juo ar svetimais įrenginiais, venkite prisijungti į svetaines, kuriose reikia suvesti asmeninius duomenis.
· Atidžiai stebėkite savo elektroninį paštą. Jei abejojate gauto laiško patikimumu, neatidarykite jame esančių failų. Juose gali būti kenkėjiška programa.
· Nejunkite svetimų duomenų laikmenų (USB) į savo įrenginius. Net jei tai artimųjų laikmena, nors ir ne piktavališkai, tačiau gali jums pakenkti, jeigu buvo pažeista. Tad norėdami naudotis kito asmens įrenginiais, įsitikinkite, kad asmuo tikrai laikosi kibernetinio atsargumo reikalavimų.
· „Bluetooth“ ryšio išjungimas taip pat gali būti efektyvi priemonė kibernetiniam saugumui užtikrinti. Kai juo nesinaudojate, išjunkite – tai apsunkins piktavalių prieigą prie jūsų įrenginio.
Plačiau apie saugų informacinių technologijų naudojimą galite sužinoti Nacionalinio kibernetinio saugumo centro svetainėje https://www.nksc.lt/rekomendacijos.html