Pilietybės įgijimas Jus sanguinis („kraujo teisės“) būdu
Jus sanguinis (kraujo teisė) – kai pilietybė pripažįstama pagal tėvų pilietybę.
Tai pagrindinis pilietybės įgijimo principas mūsų šalyje. Lietuvos Respublikos pilietybės įstatymas skelbia, jog bet kuriame pasaulio krašte gimęs Lietuvos piliečių vaikas taip pat įgyja teisę į Lietuvos pilietybę.
Šį principą istoriškai suformavo tradiciniai šeiminiai ir gentiniai ryšiai. Svarbu, jog kiekviena giminėje gimstanti atžala tampa jos tęsėja. Moderniaisiais laikais Jus sanguinis principas įtvirtina tautos svarbą. Taip žmonės yra vienijami bendros kultūrinės patirties, kuri perduodama ir perimama tautoje gimstančių narių iš kartos į kartą.
Ištrauka iš LR Pilietybės įstatymo:
14 straipsnis. Lietuvos Respublikos pilietybės įgijimas gimstant, kai vaiko tėvai arba vienas iš jų yra Lietuvos Respublikos piliečiai
1. Vaikas, kurio abu tėvai arba vienas iš jų yra Lietuvos Respublikos piliečiai, gimdamas įgyja Lietuvos Respublikos pilietybę, nesvarbu, ar jis gimė Lietuvos Respublikos teritorijoje, ar už jos ribų.
2. Vaikas, kurio bent vienas iš tėvų buvo Lietuvos Respublikos pilietis, tačiau mirė iki vaiko gimimo, gimdamas įgyja Lietuvos Respublikos pilietybę, nesvarbu, ar jis gimė Lietuvos Respublikos teritorijoje, ar už jos ribų.
3. Šiame straipsnyje nurodytų vaikų Lietuvos Respublikos pilietybė įrašoma į vaiko gimimo faktą patvirtinantį dokumentą registruojant vaiko gimimą.