Pilietybės įgijimas Jus soli („žemės teisės“) būdu
Jus soli (žemės teisė) – kai pilietybė pripažįstama pagal faktinę gimimo vietą.
Šis principas ypač paplitęs Šiaurės ir Pietų Amerikoje, tačiau Europoje taikomas labai retai. Lietuvoje – beveik niekada. Jei mūsų šalyje gyvenančių užsieniečių šeimoje gimsta vaikas, Lietuvos piliečiu jis netampa. Išimtis Europos šalyse ir Lietuvoje daroma tik nežinomų tėvų paliktiems vaikams. O Jungtinėse Amerikos Valstijose gimęs vaikas, net jei jo tėvai yra užsieniečiai, įgyja JAV pilietybę.
Kai kurie Jus soli principo elementai taikyti dar antikoje, tačiau modernioji versija siejama su Prancūzija. Šioje šalyje 1789-ųjų metų Didžiosios Prancūzijos revoliucijos metu nuskambėjo šūkis – „Laisvė, lygybė, brolybė“. Taip visi Prancūzijos gyventojai, kokia kalba jie bekalbėtų, tapo lygūs. O visi čia gimusieji – šios šalies piliečiais.
Vėliau Jus soli principas išpopuliarėjo ir Šiaurės bei Pietų Amerikoje. Taip imigrantai iš kitų šalių galėjo lengvai tapti kolonizuotų Amerikos valstybių piliečiais. Daugumoje Amerikos valstybių šio principo laikomasi ir dabar, tačiau tradiciškai jis negalioja diplomatų šeimoms – jose gimstantys vaikai gauna tą pilietybę, kurią turi tėvai.