Vietos savivalda

# dalyvavimas
# savivalda
# valdžia
# rinkimai

Tai savotiškas Seimo atitikmuo savivaldybėje. Ji renkama tiesioginiuose rinkimuose ir vietos lygmeniu atstovauja savivaldos gyventojams. Tai darydama taryba tvirtina seniūnijų teritorijas, tvirtina savivaldybės biudžetą, prižiūri jo vykdymą, priima sprendimus dėl disponavimo savivaldybės nuosavybe ir atlieka kitas teisės aktais jai pavestas funkcijas. Savivaldybės tarybos dydis priklauso nuo savivaldybės gyventojų skaičiaus.

Savivaldybės tarybos komitetai sudaromi savivaldybės tarybai teikiamiems klausimams preliminariai nagrinėti ir išvadoms bei pasiūlymams teikti, kontroliuoti, kaip laikomasi įstatymų ir vykdomi savivaldybės tarybos bei mero sprendimai. Komitetai sudaromi ne mažiau kaip iš 3 tarybos narių savivaldybės tarybos sprendimu.

Savivaldybės taryba savo kadencijos laikui sudaro etikos ir antikorupcijos bei kitas komisijas. Etikos komisija prižiūri, kaip savivaldybės tarybos nariai laikosi savivaldos įstatymo ir valstybės politikų elgesio kodekso. Antikorupcijos komisija dalyvauja atliekant savivaldybės institucijų parengtų teisės aktų projektų antikorupcinį vertinimą, rengiant kovos su korupcija programas, nagrinėja gyventojų skundus ir siūlymus dėl kovos su korupcija ir pan.

Meras yra savivaldybės vadovas, kuris vadovauja savivaldybės tarybai ir atlieka kitas įstatyme numatytas funkcijas. Meras renkamas tiesiogiai pačių savivaldos gyventojų. 

Vyriausybės atstovas apskrityje – ketverių metų kadencijai Vyriausybės skiriamas valstybės tarnautojas, kuris prižiūri, ar savivaldybė laikosi Lietuvos Respublikos Konstitucijos, įstatymų ir ar vykdo Vyriausybės sprendimus.

Tai seniūnijos bendruomenės trejiems metams išrinktas atstovas, dirbantis visuomeniniais pagrindais. 

Seniūnaitijose, kuriose gyvena ne daugiau kaip 500 gyventojų, seniūnaičiai paprastai renkami gyventojų susirinkime, kurį organizuoja seniūnas. Seniūnaitijose, kuriose gyvena daugiau kaip 500 gyventojų, seniūnaičiai paprastai renkami apklausiant gyventojus. Rinkimus ir apklausą organizuoja ir sprendimus priima savivaldybės administracijos direktoriaus sudaryta komisija. 

Seniūnas yra seniūnijos vadovas, seniūnijai skirtų lėšų valdytojas. Seniūnas į pareigas priimamas konkurso būdu, o jį pareigas skiria ir iš jų atleidžia savivaldybės administracijos direktorius.