Vyriausybė

# valstybė
# valdžia
# vyriausybė

Ministras Pirmininkas arba, kitaip, premjeras yra Vyriausybės vadovas, taigi vienas svarbiausių valstybės politikų. Jis atstovauja Vyriausybei ir vadovauja jos veiklai.

Vyriausybės kanceliarija – valstybės įstaiga, kuri padeda vykdyti Vyriausybės ir Ministro Pirmininko funkcijas. Ji vertina Vyriausybei ir Ministrui Pirmininkui pateiktus teisės aktų projektus, organizuoja reikalingos Vyriausybei ir Ministrui Pirmininkui informacijos rengimą, teikia ministrams medžiagą, kurios reikia Vyriausybės programai parengti, organizuoja ir padeda Vyriausybei koordinuoti Vyriausybės programos nuostatų įgyvendinimą, dalyvauja įgyvendinant šias nuostatas, atlieka kitas teisės aktuose nustatytas funkcijas. 

Ministro pirmininko sekretoriatas ir politiniai patarėjai – ministro pirmininko politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojai padeda Ministrui suformuoti politines nuostatas ir prioritetus, priimti sprendimus ir juos įgyvendinti.

Aplinkos ministerija formuoja ir įgyvendina valstybės politiką aplinkos apsaugos srityje ir siekia užtikrinti tinkamą aplinkos kokybę Lietuvos gyventojams, racionalų gamtos išteklių naudojimą, darnaus vystymosi principus atitinkantį teritorijų planavimą, kartu išsaugojant biologinę įvairovę ir kraštovaizdžio savitumą.

Energetikos ministerija formuoja ir įgyvendina valstybės politiką energetikos srityje, siekia užtikrinti Lietuvos energetinio ūkio plėtrą, sukurti sklandų ir skaidrų energetikos rinkos veikimą ir įgyvendinti strateginius energetinius projektus, užtikrinant geriausią kaštų ir naudos vartotojams santykį.

Finansų ministerija formuoja ir įgyvendina valstybės finansų politiką, siekdama užtikrinti šalies makroekonominį stabilumą ir ekonomikos plėtrą. 

Krašto apsaugos ministerija formuoja ir įgyvendina Lietuvos gynybos politiką parengiant kariuomenę, gebančią savarankiškai ir kartu su sąjungininkais užtikrinti Lietuvos Respublikos suverenumą, teritorijos vientisumą ir jos piliečių saugumą, taip pat prisidėti prie pasaulinio ir regioninio stabilumo.

Kultūros ministerija formuoja ir įgyvendina valstybės kultūros politiką ir siekia, kad būtų sudarytos sąlygos nacionalinės kultūros tęstinumui, plėtrai ir sklaidai, laisvai visuomenės kultūros raiškai ir jos dalyvavimui kultūrinėje veikloje, kultūros vertybių apsaugai. 

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija formuoja ir įgyvendina valstybės politiką darbo, socialinio draudimo bei socialinės paramos srityse, siekiant užtikrinti šeimos gerovę, visuomenės socialinį saugumą ir socialinę sanglaudą, sukurti kokybiško užimtumo rėmimo galimybes.

Susisiekimo ministerija formuoja ir įgyvendina transporto sektoriaus valstybės strategiją ir politiką, koordinuoja Lietuvos kelių, geležinkelių, oro, vandens transporto, pašto ir elektroninių ryšių sektoriaus veiklą.

Sveikatos apsaugos ministerija formuoja ir įgyvendina valstybės sveikatos apsaugos politiką, siekia kokybiškos, saugios ir visiems vienodai prieinamos sveikatos priežiūros ir ligų prevencijos.  

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, formuodama ir įgyvendindama valstybinę švietimo, mokslo ir studijų politiką, siekia užtikrinti kiekvienam prieinamą kokybišką švietimą ir mokslą, padedantį žmogui tapti visaverte, pilietiškai aktyvia asmenybe. Ministerija siekia kurti kūrybišką, solidarią ir atsakingą visuomenę bei konkurencingumu ir žiniomis grįstą ūkį. Ši ministerija taip pat atsakinga už kūno kultūros ir sporto plėtrą. 

Teisingumo ministerija formuodama ir įgyvendindama valstybės politiką teisingumo (nacionalinės teisinės sistemos, civilinės, baudžiamosios, administracinės teisės, teisinių paslaugų, antstolių funkcionavimo, notariato, rinkimų organizavimo ir vykdymo, politinių partijų steigimosi ir kt.) srityje, kuria sąlygas tam, kad Lietuva taptų žmogaus teises ir laisves užtikrinančia valstybe. 

Užsienio reikalų ministerija diplomatinėmis priemonėmis veikia tam, kad užtikrintų Lietuvos suverenumą ir saugumą, tvarią valstybės raidą ir piliečių gerovę, gina jų teisėtus interesus užsienyje.

Vidaus reikalų ministerija rūpinasi piliečių saugumu ir gerove valstybės viduje – gyventojų ir jų turto saugumu, stiprina vietos bendruomenes, savivaldą ir siekia gerinti valstybinių įstaigų darbą, sudaro sąlygas tolygiai, tvariai ir į socialinių ir ekonominių skirtumų mažinimą orientuotai regionų plėtrai. 

Žemės ūkio ministerija formuoja ir įgyvendina valstybės politiką žemės ir maisto ūkio, žuvininkystės, kaimo plėtros, žemėtvarkos, atsinaujinančių energijos šaltinių plėtros ir kitose srityse.

Siekdama patenkinti viešąjį interesą, valstybė, pasitelkdama skirtingas įstaigas ir institucijas, teikia įvairias paslaugas, siekia užtikrinti jų kokybę ir skaidrumą. Valstybinės viešojo administravimo įstaigos atskaitingumo ryšiais susietos su ministerijomis ar Vyriausybe.

Siekdama patenkinti viešąjį interesą, valstybė gali steigti valstybės įmones, viešąsias įstaigas, dalyvauti akcinių (AB) ar uždarųjų akcinių bendrovių (UAB) ir kitų organizacijų veikloje.