Ką daro Lietuvos Respublikos Prezidentas?

# prezidentas
# PrezidentoFunkcijos
# PrezidentoVaidmuo
# ValstybėsVadovas
# ValstybėsValdymas

Kadangi Prezidentas yra valstybės vadovas, jo pagrindinis uždavinys ir darbas yra visuose svarbiausiuose šalies vidaus ir užsienio politiniuose, ekonominiuose ir visuomeniniuose procesuose atstovauti Lietuvos valstybei ir ginti jos interesus. Tai darydamas Prezidentas naudojasi jam šalies įstatymuose numatytais įgaliojimais.

Konstitucijoje Prezidentui numatomas kertinis vaidmuo šalies užsienio politikoje. Prezidentas yra svarbiausias asmuo formuojant šalies strateginės užsienio politikos raidos kryptis, apibrėžiant prioritetus ir uždavinius. Be abejo, tai vyksta konsultuojantis su kitomis valdžios institucijomis ir visuomene, tačiau Prezidento žodis ir pozicija yra ypač reikšmingi. 

Prezidentas taip pat tiesiogiai dalyvauja įgyvendinant užsienio politiką – bendrauja su užsienio šalių vadovais, gina Lietuvos interesus dvišaliuose ir daugiašaliuose susitikimuose. Vykdydamas užsienio politiką Prezidentas pasirašo Lietuvos tarptautines sutartis ir teikia jas ratifikuoti Seimui, skiria ir atšaukia Lietuvos diplomatinius atstovus užsienio valstybėse ir tarptautinėse organizacijose, priima užsienio šalių diplomatinių atstovų skiriamuosius raštus, teikia aukščiausius diplomatinius rangus.

Įstatymus Lietuvoje priima Seimas, tačiau jie įsigalioja tik tuomet, kai juos pasirašo ir oficialiai paskelbia Prezidentas. Prezidento pareiga ir teisė yra per dešimt dienų po įstatymo įteikimo jį pasirašyti arba vetuoti – t. y. grąžinti Seimui pakartotinai svarstyti priimtą įstatymą, nurodant vetavimo motyvus, Prezidentas kartu gali siūlyti, kaip grąžinamą pakartotinai svarstyti įstatymą tobulinti. Jei Prezidentas per numatytą laiko tarpą nepasirašo įstatymo ir jo nepaskelbia, įstatymas įsigalioja jį oficialiai pasirašius ir paskelbus Seimo Pirmininkui.

Konstitucijos 68 straipsnyje nustatyta, kad Prezidentas, kaip ir Seimas bei Vyriausybė, turi įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, t. y. gali teikti Seimui svarstyti ir priimti įstatymų projektus. Vykdydamas šią funkciją, Prezidentas dalyvauja ir vidaus politikos klausimų sprendime.

Prezidentas kartu su Vyriausybe sudaro vykdomąją valdžią Lietuvoje, todėl Seimo pritarimu Prezidentas skiria Ministrą Pirmininką, paskyrus Ministrą Pirmininką, Prezidentas tvirtina Ministro Pirmininko sudarytą Vyriausybę. Prezidentas taip pat turi teisę Seimo pritarimu atleisti Ministrą Pirmininką. Prezidentas Ministro Pirmininko teikimu skiria ir atleidžia ministrus. Jeigu Seimas nepritaria Vyriausybės programai ar pareiškia nepasitikėjimą Vyriausybe, Prezidentas gali paskelbti pirmalaikius Seimo rinkimus.

Prezidentas, patariamas Teisėjų tarybos, skiria ir atleidžia apylinkių, apygardų, apygardų administracinių teismų, Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjus ir pirmininkus.

Seimo pritarimu Prezidentas skiria Lietuvos apeliacinio teismo teisėjus ir šio teismo pirmininką; teikia Seimui skirti Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjus ir šio teismo pirmininką.

Prezidentas teikia Seimui trijų (iš devynių) Konstitucinio Teismo teisėjų kandidatūras, o, paskyrus visus Konstitucinio Teismo teisėjus, vieną iš jų teikia Seimui skirti Konstitucinio Teismo pirmininku.

Pagal Konstituciją Prezidentas Seimo pritarimu skiria ir atleidžia Lietuvos Respublikos generalinį prokurorą, kariuomenės vadą, saugumo tarnybos vadovą, teikia Seimui valstybės kontrolieriaus ir Lietuvos banko valdybos pirmininko kandidatūras. Prezidentas gali skirti arba dalyvauti skiriant ir kitus įstatymuose nurodytus valstybės pareigūnus.

Prezidentas taip pat turi įgaliojimus suteikti Lietuvos Respublikos pilietybę, skirti valstybinius apdovanojimus, suteikti aukščiausius karinius laipsnius, teikti malonę nuteistiesiems.